05 Mayıs 2017

KENWOOD TS-450 SES SORUNU

KENWOOD TS-450 AUDIO ISSUE 

(Please scroll down for a summary in English)Bu güzel alıcı-verici rahmetli Ahmet Aybirtek (TA4P) ağabeyimizin ailesinin Arama Kurtarma Derneği'ne bağışladığı cihazlardan biridir. Sağlığında tanışmak fırsatı bulamadığım Ahmet Ağabeyimizin bir merakı da öğrendiğime göre havacılıkmış. Uçuş simülasyonlarına meraklı olan kişilerin ülkemizde iyi tanıdığı bir isimmiş. Evinde inşa etmiş olduğu simülatörün fotoğraflarına bakmanızı öneririm, ben kendi adıma hayran kaldım.


Bu alıcı-vericinin sorunu ses ayar düğmesinin sonuna kadar açılmasına rağmen hoparlör (ve kulaklıktan) çok düşük düzeyde ses gelmesiydi. Önce alıcı kısmından kuşkulanmama rağmen, Internette cihazın "çok yaygın arızalarından biri" olduğunu okuduğum için işe alçak frekans katındaki 104 numaralı kondansatöre bakarak karar verdim. Gerçekten alçak frekans katının bulunduğu plakete baktığımda kondansatörün içindeki elektrolitin akmış ve hatta plaketin etrafında biraz da korozyona yol açmış olduğunu gördüm. Aynı değerde (470 µF) bir kondansatör ile değiştirince telsiz kusursuz olarak ses vermeye başladı.


Cihazın şemalarına ve tamir el kitabına buradan ulabilirsiniz. TS-450 / TS-690 aynı el kitabıdır.


This beautiful transceiver was donated to Search and Rescue Association by the family of Mr. Ahmet Aybirtek (TA4P), now SK. Mr. Aybirtek, whom I, unfortunately, could never meet, was also an aviation enthusiast and welI-known by the flight simulator users of Turkey. You might want to check the pictures of his home-built flight simulator (yes, home-built!)

This TS-450 was plagued by a frequently seen issue seen in these models. An electrolytic cap (C104, 470 µF) in the audio chain had leaked and corroded the IF board on which it was placed. The audio came back after I replaced the cap in question.


You can download TS-450's service manual here. It also contains information on TS-690.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder